Soliq idoralari xodimlari har bir mahallaga biriktirilgani bilan tushumlar keskin oshmagani qayd etildi
Soliq idoralari xodimlari har bir mahallaga biriktirilgani bilan tushumlar keskin oshmagani qayd etildi.
Masalan, minglab korxona hisobotlarida birorta ham xodim yo‘q deb ko‘rsatgan bo‘lsa, yana minglab korxona 2 yoki 1 nafar ishchi ko‘rsatmoqda. Bu soliq idoralari yashirin iqtisodiyot bilan sust ishlayotganidan dalolatligi ko‘rsatib o‘tildi.
Insofli tadbirkorlarga qo‘shilgan qiymat solig‘i 7 kun ichida qaytarib berilishi belgilangan. Biroq, soliq rahbarlari tadbirkorlarning 487 milliard so‘mlik 2,5 mingga yaqin murojaatini o‘z vaqtida ko‘rib chiqmagan.
"Bundan buyon sektorlar faoliyati bilan prokuror, ichki ishlar va soliq shug‘ullanmaydi",
- dedi Prezident.
Ularning o‘rniga endilikda Bosh vazir o‘rinbosarlari o‘ziga tegishli sohalar bilan o‘z kuchi va tizimi bilan shug‘ullanishi belgilandi.
Kambag‘allik, ijtimoiy himoya, tadbirkorlik bo‘yicha islohotlar har bir insonga yetib boradigan ish tashkil etilmoqda. Endi bu ish uslubi tuman va mahallada jinoyatchilikni jilovlash, korrupsiyani oldini olish bo‘yicha ham joriy qilinadi.
“Nima uchun buni aytyapman? Chunki, jinoyatchilik jilovi mahkam bo‘lgan, xavfsiz joyga investor ko‘proq mablag‘ kiritadi, odamlarimizning ishonchi yanada ortadi”,

Сотрудники налоговых органов были прикреплены к каждому району, однако поступления резко не увеличились
Главная Сотрудники налоговых органов были прикреплены к каждому району, однако поступления резко не увеличились
Сотрудники налоговых органов были прикреплены к каждому району, однако поступления резко не увеличились.
Например, в отчетах тысяч предприятий указано, что у них нет ни одного сотрудника, в то время как еще тысячи предприятий показывают 1 или 2 работника. Это свидетельствует о том, что налоговые органы слабо работают с теневой экономикой.
Честным предпринимателям обещано возврат налога на добавленную стоимость в течение 7 дней. Однако налоговые руководители не рассмотрели вовремя около 2500 обращений предпринимателей на сумму 487 миллиардов сумов.
"С этого момента прокуроры, внутренние дела и налоговые органы не будут заниматься деятельностью секторов", - сказал Президент.
Вместо них теперь заместители Премьер-министра будут заниматься соответствующими сферами своими силами и системой.
Реформы в области бедности, социальной защиты и предпринимательства будут организованы так, чтобы доходы доходили до каждого человека. Теперь этот подход будет внедрен и для борьбы с преступностью и предотвращения коррупции на уровне районов и махаллей.
"Почему я это говорю? Потому что, когда преступность под контролем, инвесторы вкладывают больше средств в безопасные места, и доверие наших людей возрастает", - добавил Президент.