Soliq idoralari xodimlari har bir mahallaga biriktirilgani bilan tushumlar keskin oshmagani qayd etildi
Soliq idoralari xodimlari har bir mahallaga biriktirilgani bilan tushumlar keskin oshmagani qayd etildi.
Masalan, minglab korxona hisobotlarida birorta ham xodim yo‘q deb ko‘rsatgan bo‘lsa, yana minglab korxona 2 yoki 1 nafar ishchi ko‘rsatmoqda. Bu soliq idoralari yashirin iqtisodiyot bilan sust ishlayotganidan dalolatligi ko‘rsatib o‘tildi.
Insofli tadbirkorlarga qo‘shilgan qiymat solig‘i 7 kun ichida qaytarib berilishi belgilangan. Biroq, soliq rahbarlari tadbirkorlarning 487 milliard so‘mlik 2,5 mingga yaqin murojaatini o‘z vaqtida ko‘rib chiqmagan.
"Bundan buyon sektorlar faoliyati bilan prokuror, ichki ishlar va soliq shug‘ullanmaydi",
- dedi Prezident.
Ularning o‘rniga endilikda Bosh vazir o‘rinbosarlari o‘ziga tegishli sohalar bilan o‘z kuchi va tizimi bilan shug‘ullanishi belgilandi.
Kambag‘allik, ijtimoiy himoya, tadbirkorlik bo‘yicha islohotlar har bir insonga yetib boradigan ish tashkil etilmoqda. Endi bu ish uslubi tuman va mahallada jinoyatchilikni jilovlash, korrupsiyani oldini olish bo‘yicha ham joriy qilinadi.
“Nima uchun buni aytyapman? Chunki, jinoyatchilik jilovi mahkam bo‘lgan, xavfsiz joyga investor ko‘proq mablag‘ kiritadi, odamlarimizning ishonchi yanada ortadi”,

It was noted that despite tax officials being assigned to each neighborhood, revenue has not significantly increased
Primary It was noted that despite tax officials being assigned to each neighborhood, revenue has not significantly increased
It was noted that despite tax officials being assigned to each neighborhood, revenue has not significantly increased.
For example, thousands of enterprises reported having no employees, while thousands of others reported having 1 or 2 workers. This indicates that tax authorities are weak in dealing with the shadow economy.
It has been stipulated that the value-added tax will be refunded to honest entrepreneurs within 7 days. However, tax leaders have not reviewed nearly 2,500 requests from entrepreneurs amounting to 487 billion sums in a timely manner.
'From now on, prosecutors, internal affairs, and tax authorities will not be engaged in the activities of sectors,' said the President.
Instead, it has been decided that the Deputy Prime Ministers will handle their respective sectors with their own strength and system.
Reforms in poverty alleviation, social protection, and entrepreneurship are being organized so that income reaches every individual. This approach will now also be implemented for combating crime and preventing corruption at the district and neighborhood levels.
'Why am I saying this? Because when crime is under control, investors invest more in safe places, and the trust of our people increases,' said the President.